“The Shape of Water” Pimpin Raihan Nominasi Academy Awards 2018


News Share to

Academy Awards, ajang penghargaan tahunan terbesar bagi insan perfilman Hollywood ini baru saja mengumumkan secara resmi deretan peraih nominasinya. Dari begitu banyak judul film, The Shape of Water berhasil merajai nominasi Academy Awards 2018, dengan total 13 nominasi. Berikutnya disusul oleh karya Christoper Nolan, Dunkirk, dengan delapan nominasi.

Proses pengambilan suara akan dimulai pada 20 Februari dan ditutup pada 27 Februari. Ajang penghargaan Academy Awards 2018 nantinya diselenggarakan pada 4 Maret 2018.

Berikut adalah daftar lengkap peraih nominasi Academy Awards 2018:

Best Picture:

  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director:

  • Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
  • Gullermo del Toro – The Shape of Water
  • Greta Gerwig – Lady Bird
  • Christoper Nolan – Dunkrik
  • Jordan Peele – Get Out

Best Actor:

  • Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
  • Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya – Get Out
  • Gary Oldman – Darkest Hour
  • Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq.
Jordan Peele dan Daniele Kaluuya/credit: imdb.com

 

Best Actress:

  • Sally Hawkins – The Shape of Water
  • Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie – I, Tonya
  • Saoirse Ronan – Lady Bird
  • Meryl Streep – The Post

Best Supporting Actor:

  • Willem Dafoe – The Florida Project
  • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins – The Shape of Water
  • Christopher Plummer – All the Money in the World
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress:

  • Mary J. Blige – Mudbound
  • Allison Janney – I, Tonya
  • Lesley Manville – Phantom Thread
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Octavia Spencer – The Shape of Water
Sally Hawkins di The Shape of Water/credit: imdb.com

 

Best Original Screenplay:

  • The Big Sick – Written by Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
  • Get Out – Written by Jordan Peele
  • Lady Bird – Written by Greta Gerwig
  • The Shape of Water – Written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Written by Martin McDonagh

Best Adapted Screenplay

  • Call Me by Your Name – James Ivory based on the novel by André Aciman
  • The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H. Weber based on the book by Greg Sestero and Tom Bissell
  • Logan – Screenplay by Scott Frank, James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold based on characters from the X-Men comic books and theatrical motion pictures
  • Molly’s Game – Aaron Sorkin based on the memoir by Molly Bloom
  • Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees based on the novel by Hillary Jordan

Best Animated Feature Film:

  • The Boss Baby – Tom McGrath and Ramsey Ann Naito
  • The Breadwinner – Nora Twomey and Anthony Leo
  • Coco – Lee Unkrich and Darla K. Anderson
  • Ferdinand – Carlos Saldanha
  • Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart
The Shape of Water/credit: imdb.com

 

Best Foreign Language Film:

  • A Fantastic Woman (Chile) in Spanish – Directed by Sebastián Lelio
  • The Insult (Lebanon) in Arabic – Directed by Ziad Doueiri
  • Loveless (Russia) in Russian – Directed by Andrey Zvyagintsev
  • On Body and Soul (Hungary) in Hungarian – Directed by Ildikó Enyedi
  • The Square (Sweden) in Swedish – Directed by Ruben Östlund

Best Documentary – Feature:

  • Abacus: Small Enough to Jail – Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
  • Faces Places – Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
  • Icarus – Bryan Fogel and Dan Cogan
  • Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
  • Strong Island – Yance Ford and Joslyn Barnes

Best Documentary – Short Subject:

  • Edith+Eddie – Laura Chekoway and Thomas Lee Wright
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel
  • Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
  • Knife Skills – Thomas Lennon
  • Traffic Stop – Kate Davis and David Heilbroner
Agnes Varda dan JR di Faces Places/credit: imdb.com

 

Best Live Action Short Film:

  • DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
  • The Eleven O’Clock – Derin Seale and Josh Lawson
  • My Nephew Emmett – Kevin Wilson, Jr.
  • The Silent Child – Chris Overton and Rachel Shenton
  • Watu Wote/All of Us – Katja Benrath and Tobias Rosen

Best Animated Short Film:

  • Dear Basketball – Glen Keane and Kobe Bryant
  • Garden Party – Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • Lou – Dave Mullins and Dana Murray
  • Negative Space – Max Porter and Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes – Jakob Schuh and Jan Lachauer
Fionn Whitehead di Dunkirk/credit: imdb.com

 

Best Original Score:

  • Dunkirk – Hans Zimmer
  • Phantom Thread – Jonny Greenwood
  • The Shape of Water – Alexandre Desplat
  • Star Wars: The Last Jedi – John Williams
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell

Best Original Song:

  • “Mighty River” from Mudbound – Music and Lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq& Taura Stinson
  • “Mystery of Love” from Call Me by Your Name – Music and Lyrics by Sufjan Stevens
  • “Remember Me” from Coco – Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez
  • “Stand Up for Something” from Marshall – Music by Diane Warren; Lyrics by Lonnie Lynn & Diane Warren
  • “This Is Me” from The Greatest Showman – Music and Lyrics by Benj Pasek & Justin Paul

Best Sound Editing:

  • Baby Driver – Julian Slater
  • Blade Runner 2049 – Mark Mangini and Theo Green
  • Dunkirk – Richard King and Alex Gibson
  • The Shape of Water – Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
  • Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood and Ren Klyce
Blade Runner 2049/Credit: Slash Film

 

Best Sound Mixing:

  • Baby Driver – Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
  • Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
  • Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
  • The Shape of Water – Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
  • Star Wars: The Last Jedi – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

Best Production Design:

  • Beauty and the Beast – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Blade Runner 2049 – Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  • Darkest Hour – Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Dunkirk – Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • The Shape of Water – Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin

Best Cinematography:

  • Blade Runner 2049 – Roger Deakins
  • Darkest Hour – Bruno Delbonnel
  • Dunkirk – Hoyte van Hoytema
  • Mudbound – Rachel Morrison
  • The Shape of Water – Dan Laustsen

Best Makeup and Hairstyling:

  • Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  • Victoria & Abdul – Daniel Phillips and Lou Sheppard
  • Wonder – Arjen Tuiten

Best Costume Design:

  • Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
  • Darkest Hour – Jacqueline Durran
  • Phantom Thread – Mark Bridges
  • The Shape of Water – Luis Sequeira
  • Victoria & Abdul – Consolata Boyle

Best Film Editing:

  • Baby Driver – Paul Machliss and Jonathan Amos
  • Dunkirk – Lee Smith
  • I, Tonya – Tatiana S. Riegel
  • The Shape of Water – Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Best Visual Effects:

  • Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
  • Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Kutu Kasur

"Most of us are losers most of the time, if you think about it." - Richard Linklater